Turystyka

Jakie są najwyższe góry świata?

-himalaje-piekno-przyroda-gory-krajobraz

Himalaje są najwyższym pasmem górskim na świecie na czele z Mount Everest. Słyszałeś kiedyś o Mauna Kea? A co jeśli on przewyższa Mount Everest? Zaskoczony?

  • Himalaje – Najwyższe Góry Świata
  • Mauna Kea czyli, Gigant Pod Powierzchnią
  • Korona Ziemi i Jej Skarby
  • Zdobywcy Nieba – Pierwsi Ludzie na Szczytach

Himalaje – Najwyższe Góry Świata

Himalaje, majestatyczny łańcuch górski rozciągający się przez pięć krajów: Indie, Nepal, Bhutan, Chiny i Pakistan, są uznawane za najwyższe pasmo górskie na świecie. Wiodący ten potężny zespół gór jest żelazną koroną Ziemi, a w sercu tej korony znajduje się niekwestionowany król – Mount Everest.

Mount Everest, nazywany również Sagarmatha w języku nepalskim czy Chomolungma w języku tybetańskim, wznosi się na imponującą wysokość 8 848 metrów nad poziomem morza. Jest to nie tylko najwyższy szczyt Himalajów, ale i najwyższy punkt na powierzchni Ziemi. Podróżując przez subtelne zakręty Himalajów, zdobywcy gór i śmiałkowie poszukujący wyzwań stawiali sobie za cel zdobycie tego majestatycznego szczytu.

Mauna Kea czyli, Gigant Pod Powierzchnią

Wbrew powszechnej wiedzy, najwyższym szczytem na świecie nie jest Mount Everest, ale Mauna Kea na Hawajach. Choć jego wierzchołek wznosi się „tylko” na 4 207 metrów nad poziomem morza, to ponad 9 144 metry Mauna Kea zanurzone są pod powierzchnią oceanu. Dlatego, jeśli mierzymy wysokość od podstawy po dna oceanu, Mauna Kea przewyższa Mount Everest.

Korona Ziemi i Jej Skarby

„Korona Ziemi” to określenie używane w kontekście najwyższych gór świata, które tworzą imponujący łańcuch górski w różnych częściach świata. Ta „korona” obejmuje najwyższe szczyty na każdym z siedmiu kontynentów, a zdobycie każdego z tych szczytów stanowi wyjątkowe osiągnięcie dla alpinistów i miłośników gór. Szczyty wchodzące w skład Korony Ziemi to:

1.      Mount Everest (8,848 m) – Azja

Położony w Himalajach, na granicy Nepalu i Tybetu, jest najwyższym szczytem na Ziemi.

2.      Aconcagua (6,961 m) – Ameryka Południowa

Leży w Andach, w Argentynie. Jest najwyższym szczytem Ameryki Południowej.

3.      Denali (6,190 m) – Ameryka Północna

Znany również jako Mount McKinley, jest najwyższym szczytem Ameryki Północnej, leży na Alasce w USA.

4.      Kilimandżaro (5,895 m) – Afryka

Położony w Tanzanii, jest najwyższym szczytem Afryki.

5.      Elbrus (5,642 m) – Europa

Położony w Kaukazie, w Rosji, jest najwyższym szczytem Europy.

6.      Vinson Massif (4,892 m) – Antarktyda

Leży na kontynencie antarktycznym i jest najwyższym szczytem Antarktydy.

7.      Góra Kościuszki (2,228 m) – Australia

Jest najwyższym szczytem Australii, leży w Górach Australijskich.

Zdobycie każdego z tych szczytów stanowi wyzwanie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Alpinistom, którzy zdobyli wszystkie siedem szczytów Korony Ziemi, przyznaje się tytuł „Seven Summits” (Siedmiu Szczytów), co jest jednym z najbardziej prestiżowych osiągnięć w dziedzinie alpinizmu. To również wyraz szacunku dla różnorodności i potęgi górskich krajobrazów na całym świecie.

Zdobywcy Nieba – Pierwsi Ludzie na Szczytach

Historia zdobywania najwyższych szczytów na świecie jest pełna heroicznych wyczynów i niebezpiecznych wypraw. Sir Edmund Hillary z Nowej Zelandii i Tenzing Norgay, szeryf nepalski, to para zdobywców Mount Everest, którzy 29 maja 1953 roku osiągnęli szczyt. Ich triumf stał się symbolem ludzkiej determinacji i zdolności pokonywania przyrody.

Podobnie, w 1954 roku włoski alpinista Lino Lacedelli i Pakistanińczyk Achille Compagnoni stanęli na szczycie K2, drugiego co do wysokości szczytu świata. To potwierdzenie, że zdobywanie najwyższych szczytów nie jest tylko wyrazem indywidualnej siły, ale również współpracy i determinacji wielu ludzi.

Korona Ziemi, czyli najwyższe góry świata, nie tylko zachwycają swoją nieosiągalną wysokością, ale także stanowią miejsce niezwykłych przygód, wyzwań i nauki. Zdobywanie ich szczytów to akt odwagi, wytrwałości i pokonywania własnych granic. Te góry są jednocześnie strażnikami dziedzictwa przyrodniczego, przypominając nam o kruchej równowadze między człowiekiem, a przyrodą. Zatem, gdy stajemy pod ich potężnymi szczytami, niech to będzie przypomnienie, że nasze działania mają wpływ na to niezwykłe dziedzictwo, które pozostawiamy przyszłym pokoleniom.

Zobacz także: