Transport lotniczy to jeden z najczęściej wybieranych i najbezpieczniejszych środków transportu. Nie dziwi więc fakt, że w samej Europie znajduje się prawie 400 lotnisk. Mimo to, niektóre kraje na Starym Kontynencie, takie jak Andora, Monako, Liechtenstein, San Marino i Watykan, nie mają własnych portów lotniczych.
- Ruch pasażerski na największych lotniskach Europy
- Istanbul New Airport
- Pozostałe lotniska w czołówce
Zobacz także: Jaki jest najmniejszy kraj w Europie?
Ruch pasażerski na największych lotniskach Europy
Na początku 2021 roku, Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI) Europe opublikowała zestawienie 10 największych portów lotniczych w Europie pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Wśród nich, największym ruchem pasażerskim wyróżniło się nowe lotnisko w Stambule, które obsłużyło niemal 37 mln osób. Dotychczasowy lider, Port Londyn-Heathrow, zanotował jednak spadek o dziewięć miejsc i z wynikiem 19,3 mln odprawionych pasażerów zamknął czołową dziesiątkę.
Istanbul New Airport
Istanbul New Airport, które jest obecnie największym lotniskiem w Europie, zostało oficjalnie otwarte pod koniec 2018 roku. Główny port lotniczy Turcji, o powierzchni 76,5 mln m kw., znajduje się w odległości około 30 km od centrum Stambułu, w dzielnicy Arnavutkoy (europejska część metropolii). Wstępne prognozy sugerują, że do 2030 roku lotnisko będzie obsługiwać nawet 200 mln pasażerów rocznie.
Pozostałe lotniska w czołówce
W zestawieniu przygotowanym przez ACI Europe znalazły się również dwa moskiewskie lotniska – Szeremietiewo (drugie miejsce) i Domodiedowo (piąta lokata). Jednak wydarzenia polityczne, takie jak konflikt zbrojny między Rosją a Ukrainą, mogą wpłynąć na spadek liczby pasażerów w przyszłych latach.
- Paryż jest obsługiwany aż przez trzy porty lotnicze: CDG, Orly oraz Beauvais. Największe z nich, Charles de Gaulle International Airport, w 2021 roku obsłużyło ponad 26 mln podróżnych, co przełożyło się na trzecią pozycję spośród wszystkich lotnisk na Starym Kontynencie.
- Amsterdam-Schiphol to największe lotnisko w Holandii i czwarte co do wielkości w Europie. Przed wybuchem pandemii COVID-19 Amsterdam-Schiphol obsługiwało nawet 60 mln osób rocznie.
- Lotnisko we Frankfurcie nad Menem, które jest największym portem lotniczym Niemiec, przed pandemią obsługiwało rocznie 60-70 mln pasażerów. W wyniku pandemii liczba ta spadła do niespełna 25 mln.
- Madryt-Barajas to największy port lotniczy w Hiszpanii pod względem liczby odprawionych pasażerów. W 2019 było ich blisko 62 miliony, ale w 2021 już tylko niewiele ponad 24 mln.
- Turcja to ścisła czołówka największych lotnisk Europy. Oprócz dwóch stambulskich portów, w czołowej dziesiątce, na dziewiątym miejscu, znalazła się także Antalya. W 2021 roku lotnisko odwiedziło ponad 21 mln pasażerów – w porównaniu z 2019 r. to spadek o 14 mln.
- Port lotniczy Londyn-Heathrow przez lata piastował pozycję lidera w rankingu największych lotnisk na Starym Kontynencie. Niestety, w wyniku pandemii i związanych z nią obostrzeń londyński gigant odnotował – tylko w pierwszej połowie 2021 r. – stratę w wysokości 868 mln funtów. Łącznie w minionym roku przez Heathrow przewinęło się ponad 19 milionów turystów, czyli o prawie 60 mln mniej niż w rekordowym 2019.
Wszystko to pokazuje, jak dynamicznie zmienia się sytuacja w branży lotniczej. To, które jest największym lotniskiem w Europie, może zależeć od wielu czynników, w tym od globalnej sytuacji politycznej i zdrowotnej.
Zobacz także: