Podróżowanie kamperem to wyjątkowy sposób na eksplorację świata, pozwalający na swobodne przemieszczanie się i odkrywanie nowych miejsc bez konieczności rezerwowania noclegów, czy przestrzegania sztywnych planów podróży. Aby pełni cieszyć się tą formą podróżowania, niezbędne jest zadbanie o bezpieczeństwo kampera oraz jego zawartość. Bez odpowiednich zabezpieczeń użytkownicy pojazdu narażają się na różnego typu ryzyko, zwłaszcza gdy decydują się na nocleg poza wyznaczonymi kempingami. Sprawdź, jak można zabezpieczyć kamper na czas wyjazdu.
Dodatkowa ochrona okien w kamperze
Okna w kamperze są najmniej wytrzymałym elementem całej konstrukcji pojazdu. To właśnie przez nie można wejść do wnętrza i dokonać w nim kradzieży. Z reguły osoby podróżujące camperem są wyczulone na zamykanie okien przed wyjściem na plażę lub wędrówkę po górskim szlaku, jednak dla większości złodziejów zamknięte szyby nie stanowią przeszkody nie do pokonania. Aby ograniczyć ryzyko ich rozbicia lub siłowego otwarcia okna od zewnątrz, w kamperze możesz wykonać dodatkowe zabezpieczenie z pleksi.
Pleksi przezroczysta nie zatrzymuje promieni słonecznych i umożliwia doświetlenie wnętrza pojazdu, jednocześnie utrudniając szybkie włamanie. Tworzywo sztuczne cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie tłucze się jak szkło, dlatego spowalnia włamywacza i zniechęca go do podejmowania dalszych prób kradzieży.
Solidny zamek w drzwiach wejściowych do kampera
W kamperach montuje się zamki podobne jak w samochodach osobowych, jednak w środku pojazdu można założyć dodatkowy zamek. Dzięki niemu złodziej nie sforsuje drzwi, gdy w kamperze śpią jego właściciele, co ogranicza ryzyko, że zostaną napadnięci. Dodatkowa zasuwka, kłódka lub inny typ zamykania sprawiają, że podnosi się bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z kampera na parkingach przy mało uczęszczanych trasach lub niestrzeżonych postojach. Solidny zamek w drzwiach wejściowych to element obowiązkowy wyposażenia pojazdu, gdy podróżujesz camperem po innych krajach i zjeżdżasz z popularnych turystycznych tras.
Montaż zamka w drzwiach wejściowych do kampera możesz zlecić mechanikowi lub samodzielnie założyć dodatkową blokadę drzwi. Koszt solidnego zamykania na kluczyk lub gruby, mocny łańcuch zaczyna się od niecałych 150 zł. Jest to niewielka kwota za bezpieczeństwo, które zyskują osoby śpiące w kamperze.
Alarm przeciwwłamaniowy
Alarm przeciwwłamaniowy do kampera działa podobnie jak alarm w zwykłym samochodzie osobowym. Próba siłowego otwarcia okna lub drzwi powoduje uruchomienie głośnego sygnału, który zwraca uwagę innych osób i płoszy złodzieja. Alarm działa do czasu, aż właściciel kampera go wyłączy. System przeciwwłamaniowy przydaje się zarówno podczas nocowania na kempingu, jak i w sytuacji, gdy kamper stoi na podjeździe do domu lub w garażu. Dzięki niemu właściciel pojazdu zyskuje skuteczne zabezpieczenia auta kempingowego również poza sezonem wakacyjnym.
Zabezpieczenie wlewu paliwa
Złodzieje kradną nie tylko wartościowe rzeczy i pieniądze pozostawione w kamperze, ale i paliwo znajdujące się w baku. Wlew paliwa znajduje się na zewnątrz, dlatego zdarza się, że właściciel pojazdu o kradzieży dowiaduje się, dopiero gdy chce wyruszyć z postoju w dalszą podróż. Zabezpieczenie wlewu paliwa na kluczyk sprawia, że kradzież benzyny lub ropy jest trudniejsza, dlatego z dużym prawdopodobieństwem złodziej zdecyduje się na łatwiejszy cel. Dzięki temu spada ryzyko, że kamper nie ruszy z kempingu lub niestrzeżonego postoju, a kierowca będzie zmuszony do poszukiwania stacji benzynowej z kanistrem.
Materiał zewnętrzny