Turystyka

Co to wiza i dlaczego może okazać się potrzebna?

Co to wiza

Planując podróż za granicę, istotne jest zapoznanie się z przepisami dotyczącymi wymaganych dokumentów. Być może do wyjazdu wystarczy ci dowód osobisty lub paszport. Jednak często potrzebna może okazać się wiza. Brak tego dokumentu może zadecydować o zakończeniu twoich wakacji jeszcze zanim się rozpoczną. A zatem co to jest wiza?  Dlaczego ma tak duże znaczenie? Jakie są rodzaje wiz? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się czym jest wiza oraz jak ją uzyskać!

Co to wiza? – odpowiadamy!

Wybierasz się za granicę? Zapewne planujesz zatem transport i rezerwujesz hotel. Być może przeglądasz atrakcje, które chcesz odwiedzić. Jednak czy zastanawiałeś się już nad tym, jakich dokumentów będziesz potrzebować? Przy planowaniu zagranicznych podróży kluczowe jest sprawdzenie przepisów dotyczących wiz. Oczywiście może się okazać, że wystarczy ci dowód osobisty lub paszport, ale zawsze lepiej to sprawdzić. Jednak co to wiza? Dlaczego jest tak istotna? Wiza, jest to oficjalny dokument wydawany przez kraj, do którego podróżujesz. Jest on umieszczany w paszporcie, dlatego do jej otrzymania niezbędny jest też ten dokument. Wiza upoważnia cię do wjazdu na terytorium danego kraju oraz przebywanie tam przez określony czas. Wizy mogą być w danych krajach wymagane w zależności od obywatelstwa, celu i długości podróży.

Co to wiza i dlaczego może okazać się potrzebna

Rodzaje wiz

Wiesz już co to wiza. Jednak zanim wyruszysz w podróż za granicę, warto zrozumieć, że wizy nie są jednolite. Istnieje wiele rodzajów wiz, z których każdy służy innemu celowi i może wymagać od Ciebie spełnienia różnych warunków. Różnorodność rodzajów wiz pozwala na dopasowanie dokumentu do konkretnych celów podróży. Poznaj bliżej poszczególne rodzaje wiz, aby wybrać tę najodpowiedniejszą dla Twoich potrzeb.

  • Wiza turystyczna – pozwala na podróże przede wszystkim w celach turystycznych. Tą wizę wybiera się też zazwyczaj przy wyjazdach mających na celu np. wizytę u znajomych. Ten rodzaj wizy, umożliwia pobyt w kraju na określony, dość krótki czas. Może być to np. 30 czy 90 dni, a czasem nawet poł roku.
  • Wiza biznesowa – pozwala na podróżowanie w celach biznesowych, np. uczestnictwo w konferencjach czy spotkaniach. Wymagana jest dla osób wyjeżdżających w celach zawodowych, ale nie podejmujących za granicą pracy. W niektórych krajach można to jednak zrobić na wizie turystycznej.
  • Wiza pracownicza – ta wiza umożliwia zazwyczja legalne podjęcie pracy w danym kraju. Czasem potrzebne może być również dodatkowe zezwolenie na pracę. Wizy pracowniczne są zazwyczaj wydawane na określony czas i wiążą się z konkretnym miejscem zatrudnienia. Aby je otrzymać, trzeba często przedstawić podpisaną umowę o pracę.
  • Wiza studencka – wiza ta jest przeznaczona dla osób, które planują studia za granicą lub wymianę studencką. Umożliwia legalne przebywanie w kraju studiowania przez określony czas. Czasem pozwala też na pracę w trakcie studiów. Aby ją otrzymać należy zazwyczaj przedstawić dokument potwierdzający przyjęcie na uczelnię w danym kraju.
  • Wiza tranzytowa – konieczna, gdy podróżujesz przez kraj tranzytem do innego miejsca. Wiza tranzytowa pozwala na krótki pobyt w kraju, zazwyczaj na lotnisku, w trakcie przesiadki na dalszy lot.
  • Wiza rodzinna – ten szczególny rodzaj wizy umożliwia członkom rodziny obywateli lub rezydentów danego kraju dołączenie do nich na ich terytorium.  Proces uzyskania wizy rodzinnej zazwyczaj wymaga dodatkowej dokumentacji potwierdzającej związek rodzinny. 

Pamiętaj, że w poszczególnych krajach mogą istnieć różne rodzaje i podtypy wiz. Dlatego przed wyjazdem do danego kraju upewnij się jakie rodzaje wiz oferuje. Wymagane dokumenty, koszty i procedury również mogą różnić się w zależności od kraju.

Jak uzyskać wizę?

Proces uzyskania wizy różni się w zależności od kraju, do którego się udajesz. Zależy też od rodzaju wizy. Ogólnie jednak wymaga to złożenia wniosku w konsulacie lub ambasadzie danego kraju. Niektóre kraje oferują także możliwość zrobienia tego online. Poza tym często spotykaną procedurą jest rozmowa aplikacyjna. Należy też złożyć wszystkie wymagane dokumenty, wśród których może być np. list z uczelni czy od pracodawcy, dowód rezerwacji lotu i hotelu, wyciąg z banku, historia podróży z ostatnich lat etc. Potrzebny jest też oczywiście paszport. Szczegółowe informacje o procedurach związanych z otrzymaniem wizy i wymaganych dokumentach znajdziesz na stronach rządowych krajów, a także na stronach ich konsulatów bądź ambasad.

Podsumowanie

Teraz, gdy wiesz co to wiza oraz znasz ich różne rodzaje, jesteś gotowy na podjęcie swojej podróży zagranicznej! Pamiętaj jednak, żeby zawsze sprawdzić wymagania dotyczące wizy dla konkretnego kraju, do którego się wybierasz. Udanej podróży!

Zobacz też: