Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Awaria samochodu za granicą? Sprawdź, co należy zrobić!

11 sierpnia, 2024 Awaria samochodu za granicą


Jedną ze stresujących sytuacji, która może Cię niespodziewanie spotkać podczas urlopu lub podróży służbowych jest zepsute auto za granicą. Co robić w takiej sytuacji? Kto może udzielić Ci pomocy i czy trzeba za to zapłacić? Sprawdź nasz poradnik!

Najważniejsze informacje:

  • Organizowanie pomocy drogowej, samochodu zastępczego i transportu na własną rękę za granicą, wiąże się z wysokimi kosztami.

  • W przypadku awarii samochodu za granicą przydatne jest assistance, dzięki któremu ubezpieczyciel ponosi koszty za naprawę, a także inne świadczenia wchodzące w skład ochrony (np. nocleg dla kierowcy i pasażerów).

  • Jeśli doszło do nagłej usterki albo awarii, ubezpieczyciel organizuje pomoc. 

  • Do zagranicznego wyjazdu warto się przygotować, m.in. sprawdzić stan techniczny pojazdu, wykupić ubezpieczenie, zabrać ze sobą niezbędne dokumenty.

Co zrobić, jeśli doszło do awarii auta za granicą?

Rozładował się akumulator? Zabrakło powietrza w oponie lub paliwa w baku? Nagle doszło do trudnej do zweryfikowania usterki, która uniemożliwia Ci dalszą podróż? Co robić w razie awarii samochodu za granicą? Oto dwa rozwiązania:

  • Jeśli masz wykupione assistance obejmujące awarie za granicą, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Dostarczy Ci najważniejszych informacji na temat tego, na jakie wsparcie możesz liczyć oraz zorganizuje pomoc. 

  • Jeśli nie masz wykupionego assistance musisz zorganizować pomoc drogową na własną rękę. Korzystaj z usług firm, które polecą Ci np. pracownicy stacji benzynowej. Stawiaj na profesjonalną pomoc i unikaj wsparcia przypadkowych osób, szczególnie budzących wątpliwości. 

Aby wezwać pomoc w razie awarii samochodu za granicą, skorzystaj z własnego telefonu albo budek telefonicznych umieszczonych przy drodze, np. autostradach. Te drugie gwarantują dobry zasięg, nawet jeśli jesteś z daleka od miasta. 

Czas oczekiwania na przybycie pomocy różni się w zależności od infrastruktury dróg, pogody czy lokalizacji. Warto zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także zachować ostrożność względem innych uczestników ruchu. Zadbaj o otoczenie, na tyle, na ile to możliwe. Zatrzymaj się na pasie awaryjnym albo poboczu, jak najdalej od jezdni. Włącz światła awaryjne, a także załóż kamizelkę odblaskową. Ustaw też trójkąt ostrzegawczy, aby zapewnić bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu. 

Kiedy pomoc drogowa się zjawi i trafisz do warsztatu mechanicznego spróbuj ustalić przyczynę awarii oraz orientacyjne koszty. Możesz trafić na nieuczciwych ludzi, którzy będą chcieli wykorzystać sytuację, nieznajomość języka czy stres u turysty. Narazi Cię to na dodatkowe koszty. Bez assistance musisz jednak liczyć na lokalne firmy, ale jeśli to możliwe, wybieraj sprawdzonych mechaników, których opinie możesz przeczytać w internecie, zweryfikować wśród pracowników stacji paliw czy nawet właściciela Twojego noclegu. 

Jak może pomóc assistance w awarii samochodu za granicą?

Zakres pomocy assistance w awarii auta za granicą zależy od tego, jaki pakiet masz wykupiony oraz co oferuje konkretny ubezpieczyciel. 

Najczęściej są to takie świadczenia jak:

  • naprawa auta na miejscu wypadku – np. wymiana opony, dostarczenie paliwa, wyciągnięcie zatrzaśniętych kluczyków, uruchomienie silnika w razie rozładowania akumulatora,

  • holowanie samochodu do najbliższego warsztatu mechanicznego, na parking albo stację benzynową,

  • organizacja noclegu lub transportu dla kierowcy oraz pasażerów na koszt ubezpieczyciela,

  • samochód zastępczy na czas naprawy auta,

  • transport do domu np. drogą lotniczą,

  • usługi tłumacza,

  • porady prawne i wsparcie informacyjne przez całą dobę.

Wsparcie zależy od wykupionej polisy, a także indywidualnych potrzeb. Każda awaria wymaga nieco innego działania. Jak widzisz, posiadanie assistance w przypadku wyjazdu za granicę, jest bardzo pomocne. Zamówienie lawety i organizacja transportu na własną rękę, szczególnie za granicą, wiąże się z wysokimi kosztami. 

Warto jednak zapoznać się bliżej ze szczegółowym zakresem ochrony. Wielu ubezpieczycieli wymaga zapłaty za usługę (np. holowania, transportu czy noclegu), a dopiero po powrocie dochodzi do rozliczenia między ubezpieczonym a ubezpieczycielem. Na wszelki wypadek trzeba przygotować gotówkę, aby mieć z czego wyłożyć. 

Przygotuj też kartę kredytową, przydatną do wynajmu auta zastępczego. Wiele firm blokuje określoną kwotę, aby w razie uszkodzenia, potraktować ją jako kaucję. Dowiedz się, ile dni możesz korzystać z samochodu. Może to być określona liczba albo nieokreślony czas do naprawy auta. 

Zapoznaj się również z limitami, które mogą być nałożone np. na holowanie samochodu. To określona liczba kilometrów wchodząca w skład danego pakietu. 

Aby poznać cenę za assistance oraz polisę turystyczną, zobacz kalkulator ubezpieczenia turystycznego. W ten sposób możesz też porównać zakresy ochrony i zdecydować, jaki pakiet wybrać. 

Sprawdź stan techniczny auta przed wyjazdem za granicę

Jako świadomy kierowca powinieneś solidnie przygotować się do wyjazdu samochodem za granicę. Niezależnie od tego, jaki odcinek musisz przejechać i gdzie jest Twój kraj docelowy, bezpieczeństwo jest priorytetem. Dzięki temu możesz uniknąć wielu rodzajom awarii auta za granicą. 

Przede wszystkim sprawdź układ hamulcowy, który przy długich trasach są narażone na intensywniejsze użytkowanie. Istotne jest też zawieszenie, w tym amortyzatory czy sprężyny. Muszą być w nienaruszonym stanie, zwłaszcza jeśli będziesz pokonywać nierówne nawierzchnie. Kolejnym krokiem jest ocena stanu ogumienia oraz kół. Zużyte bieżniki, uszkodzenia boczne, a także niewłaściwe ciśnienie mogą prowadzić do problemów podczas jazdy, takich jak poślizgi czy nawet wybuch opony.

Kolejnym ważnym elementem, który wymaga uwagi, jest układ elektryczny, a w szczególności akumulator. Upewnij się, że jest w pełni naładowany i sprawny. Oceń także działanie wszystkich świateł, stan płynów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, środka do spryskiwaczy, płynu chłodniczego). 

Choć samodzielne sprawdzenie podstawowych elementów pojazdu jest ważne, warto zlecić dokładny przegląd w profesjonalnym warsztacie mechanicznym. Taka usługa przypomina coroczne badanie techniczne. Specjalista jest w stanie zidentyfikować potencjalne usterki, których możesz nie zauważyć podczas przygotowań. 

Przygotuj dokumenty i auto do zagranicznej podróży

Przed wyjazdem za granicę upewnij się, że wszystkie dokumenty związane z pojazdem są aktualne i zgodne z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego się wybierasz. Kluczowe jest posiadanie ważnego OC, a także badania technicznego. Upewnij się też, czy polisa obejmuje Zieloną Kartę, która może być przydatna w niektórych państwach poza Unią Europejską. Nie zapomnij też zabrać dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy oraz dokumentu tożsamości. Za granicą przyda Ci się też karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne. W razie wypadku, a także nagłego zachorowania, możesz liczyć na szeroki zakres wsparcia. 

W razie awarii auta za granicą niezbędne są: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kamizelka odblaskowa oraz apteczka. Pamiętaj też, że przepisy drogowe różnią się w zależności od kraju, dlatego sprawdź takie kwestie jak obowiązkowe wyposażenie, wymagania dotyczące świateł czy niezbędne winiety na wybrane odcinki trasy. Przed wyruszeniem w trasę upewnij się, że nawigacja samochodowa ma zaktualizowane mapy, które uwzględniają najnowsze zmiany drogowe. 

Wszystkie te kwestie zapewnią Ci spokój, a także pomogą w razie awarii samochodu za granicą. Na trasie mogą zdarzyć się różne niespodziewane sytuacje, dlatego dodatkowo warto zaopatrzyć się w kilka pomocnych elementów wyposażenia. W bagażniku dobrze jest mieć zapasowe żarówki, komplet bezpieczników, podstawowe narzędzia (klucz do kół, podnośnik, zestaw naprawczy do opon), a także kable rozruchowe. 

Wykup ubezpieczenie w razie awarii auta za granicą

Nie da się ukryć, że dużym stresem podczas podróży są nagłe zachorowania, wypadki czy awaria samochodu za granicą. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, polisa turystyczna oraz assistance mogą zapewnić Ci duże wsparcie. Chodzi tu nie tylko o pokrycie kosztów świadczeń niezbędnych do udzielenia pomocy, ale także ważne informacje, które pokierują Cię, co robić na miejscu zdarzenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają numer na infolinię, która w tak stresującej sytuacji, staje się głównym źródłem wsparcia. Pomoże Ci to zorganizować niezbędną pomoc oraz dowiedzieć się, na jakie świadczenia możesz liczyć w danej sytuacji.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ruszwpodroz.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Awaria samochodu za granicą
Zdrowe jedzenie w podróży
Jak dopasować buty do kompletu damskiego ze spodniami

Jesteś zainteresowany reklamą?